Od teorie k praxi: Hodnocení a testování kybernetické odolnosti firem a organizací

Od teorie k praxi: Hodnocení a testování kybernetické odolnosti firem a organizací

Představte si firmu, která se stala terčem sofistikovaného kybernetického útoku. Je časné pondělní ráno a zaměstnanci přicházejí do práce, aby zjistili, že jejich systémy paralyzoval ransomware. Nikdo nemůže pracovat. Všechny systémy stojí. Co dál? Příběh této firmy nám poslouží jako výchozí bod. Pojďte se s námi podívat na možnosti, jak situaci předcházet. 

V hledáčku hackerů jsou všichni 

Podobný příběh se totiž může stát v každé firmě. Děje se to úřadům, neziskovým organizacím, startupům i dávno zavedeným podnikům. Kybernetická odolnost každopádně není jen záležitostí IT, ale základem úspěchu všech – napříč organizacemi, ve všech odvětvích.  

Objem informací se neustále zvětšuje a v součtu je opravdu obrovský. Ochrana dat a systémů je proto nezbytná. Zprávy ukazují, že více než tři čtvrtiny (80 %) evropských firem postihl v posledních dvou letech alespoň jeden kyberbezpečnostní incident. Tato čísla poukazují na jediné – na nezbytnost efektivního hodnocení a průběžného zlepšování kybernetické odolnosti VŠECH typů organizací. Ale jak na to?   

Nejprve je důležité vědět, co je vůbec potřeba chránit 

Zajišťování kybernetické bezpečnosti je komplexní a systematická disciplína, tudíž na začátku všech kroků potřebuje vstupní informace. U každé organizace je důležité hned z kraje identifikovat a zpracovat tzv. přehled primárních aktiv,  jenž organizace potřebuje chránit a které podporují její služby a činnosti. Této aktivitě jde naproti i legislativa. Nově připravovaný zákon o kybernetické bezpečnosti, stejně jako evropská směrnice NIS2, radí jít cestou (před implementací jakýchkoliv bezpečnostních opatření) tzv. stanovení rozsahu řízení kybernetické bezpečnosti. Zkrátka abyste dobře věděli, která aktiva jsou prioritní, a na ty se zaměříte. 

TIP: Stanovíme rozsah kybernetické bezpečnosti na míru vaší organizace

Nový zákon a evropská pravidla NIS2 doporučují před zavedením bezpečnostních opatření určit, co všechno potřebujete chránit. My vám pomůžeme se zorientovat nejen ve vašich aktivech a identifikovat mezi nimi ta podstatná. Zpracujeme vám také přehledné a jasné plány, díky kterým opravdu pochopíte, jak vaše firma může být zabezpečená. 

  • Provedeme detailní analýzu aktuálního stavu vaší IT infrastruktury a identifikujeme všechny klíčové aktivity a procesy.
  • Stanovíme primární aktiva (na základě analýzy), která jsou zásadní pro celkové fungování a poskytování služeb.
  • Určíme rovněž podpůrná aktiva, která nepřímo přispívají k poskytovaným službám, ale mají klíčovou roli pro chod vaší organizace.
  • V rámci procesu zhodnotíme důležitost jednotlivých aktiv pro organizaci a identifikujeme ty nejzranitelnější vůči identifikovaným rizikům.
  • Pomůžeme vám získat ucelený přehled o vaší organizaci a navrhnout vhodná opatření, která povedou k vyšší úrovni kybernetické bezpečnosti.

 

Skeny zranitelnosti aneb Slabá místa IT systémů pod lupou  

TIP: Umíme vám za přijatelnou cenu provést jednorázový sken zranitelností, nebo dodat celé řešení kyberbezpečnosti jako službu. 

Skeny pomáhají odhalovat a identifikovat slabá místa v systémech dříve, než je využijí kyberzločinci. Většina kybernetických útoků se totiž reálně uskuteční prostřednictvím známých zranitelností, které mohly být předem odhaleny a opraveny. K tomuto účelu slouží pokročilé nástroje, často spadající pod tzv. vulnerability managementy. Těch je na IT trhu spousta, a každá z organizací zajišťující kybernetickou bezpečnost má pravděpodobně své favority. Správný sken každopádně poskytuje pohled na IT infrastrukturu zvenčí, identifikuje i ty nejdrobnější bezpečnostní mezery a systematicky zhodnotí rizika spojená s každou zjištěnou slabinou. Efektivně tak doplní stávající reaktivní bezpečnostní opatření, která už máte.  

PŘEČTĚTE SI DÁLE: Kybernetická bezpečnost jako služba: Co si pod tím představit? 

 

Skutečně účinné: Holistický přístup k zajišťování kyberbezpečnosti  

Výklad pojmu kybernetické bezpečnosti se pořád posouvá – s rostoucím objemem a novými typy informací se totiž rozšiřují možné slabiny i hrozby. V praxi nejspolehlivěji funguje přístup usilující o pokrytí co největšího počtu možností.  

V DATASYSu naše komplexní metody analýzy neomezujeme jen na technologické prvky, ale noříme se hlouběji, do pomyslné DNA dané organizace. Myslíme na vše – od uživatelského chování a firemní kultury, až po strategické procesy definující každodenní operativu. Rozšířená optika nám umožňuje identifikovat skrytá rizika, která by jinak mohla pozornosti uniknout. 

Např. při „Stanovení rozsahu kybernetické bezpečnosti“ se neřídíme šablonami. Každá organizace je jedinečná, a proto vyžaduje individuální přístup. Náš tým expertů detailně analyzuje specifika konkrétní infrastruktury a pracovních procesů, aby slabá místa odhalil a posílil. Tento proces není jen o prevenci – je o vytváření odolného prostředí, ve kterém může vaše organizace růst a rozvíjet se bez obav z neviditelného kybernetického nebezpečí. 

Integrací nejnovějších bezpečnostních technologií a osvědčených postupů vytváříme štít, který chrání cenná aktiva a zároveň podporuje dynamiku a flexibilitu vašeho podnikání. S našimi lidmi na vaší straně máte jistotu, že vaše kybernetická bezpečnostní strategie bude nejen robustní, ale také přizpůsobená budoucím výzvám a příležitostem. Zajímá-li vás víc, kontaktujte našeho kolegu Radka Fujaka na e-mailu fujak@datasys.cz