Vaše firma ještě nepřešla do cloudu? Shrnujeme pozitiva, proč do toho jít!

Vaše firma ještě nepřešla do cloudu? Shrnujeme pozitiva, proč do toho jít!

Co je to cloud? Samozřejmě – buzzword dnešní doby. Technicky však velmi zjednodušeně úložiště dat na internetu a s tím spojený přesun infrastruktury / aplikací / dat „mimo firmu“. V praxi můžete narážet také na spojení ,,cloud computing”, což je technologie, pomocí níž se ke vzdáleným datům připojujete a pracujete s nimi.

Výhody cloudu

Pokud o využívání cloudových služeb teprve přemýšlíte, děláte správně. Při jejich zřizování je sice důležité dbát na vyloučení všech možných rizik, výhody cloudu za to ale stojí:

  • Náklady

Cloud se vyznačuje zcela jinou strukturou nákladů. Povětšinou platíte pouze za to, co skutečně využíváte, tedy za výpočetní výkon, úložnou kapacitu apod.

Ušetříte za vlastní server i za výdaje na elektřinu a lidské zdroje, které ho udržují. Platby za cloud jsou pravidelné a náklady jako takové se velmi jednoduše plánují

  • Přístupnost

Data (tedy např. soubory, e-maily a další) jsou dostupná odevšad. To v dnešní době stále více rozšířené práce odkudkoliv všichni potřebují.

Naopak on premise řešení (tedy lokální) umožňuje využít VPN. Nevýhodou tohoto připojení je ovšem existence jen jednoho lokálního přístupu k on premise řešení, jenž tak musí být redundantní a výkonnostně dostatečně dimenzovaný. S cloudem toto vůbec neřešíte.

  • Dostupnost

S přístupností nepřímo souvisí také dostupnost. Ta je v případě cloudových služeb velmi vysoká, avšak nutně záleží na volbě konkrétní služby a strategii samotné firmy, která je využívá – ne každá společnost si totiž může dovolit kompletní redundanci všech komponent.

  • Výkon

Oproti on premise řešení, kdy je často nutná obměna kompletního hardwaru, se výkon v cloudu navyšuje podstatně jednodušeji.

Když je potřeba vyšší výkon, připojí se velmi zjednodušeně další server. Cloud poskytuje téměř neomezený prostor.

Cloud není vhodný pro každého, ale každý o něm může uvažovat. Při rozhodování mezi on-premise řešením a cloudem vstupuje do hry celá řada aspektů. Cloud je však architekturou budoucnosti, která se neustále zdokonaluje.