Tisková zpráva: Ke školákům zamířilo už 2 000 notebooků a DATASYS s aktivitou nekončí

Tisková zpráva: Ke školákům zamířilo už 2 000 notebooků a DATASYS s aktivitou nekončí

Praha, 15. 2. 2022. Přebírá z firem vyřazenou techniku v podobě notebooků a počítačů, dává ji do pořádku a pak funkční předává dětem, které se nemají na čem učit. Společnost DATASYS takhle od začátku roku 2020 vyslala do světa již více než 2 000 kusů techniky. Se servisem má další plány a ráda by v budoucnu s funkčním vybavení pomohla i seniorům a dalším. 

Začátek roku 2020 zamíchal s realitou nás všech a školáky zavřel doma. Spousta rodin tehdy řešila palčivou otázku ,,Kde sehnat (na) notebook pro dítě?”, a problém byl o to palčivější, pokud se doma školou povinných sešlo více. Už na začátku se tehdy DATASYS připojil k projektu Učíme on-line (spadající pod Česko Digital) a jejich sbírce počítačů. Za 2 roky rukama techniků prošlo už více než 2 00 notebooků a počítačů. Vyřazený hardware vybírají často od svých klientů, občas ale i od firem, které se sami ozvou. Z takto získaných (a oficiálně odepsaných) strojů následně vymažou data, přeinstalují je (licence získávají přímo od Microsoftu) a poté odešlou do škol, kde je žáci potřebují.  

Online výuka postupně končí, hardware se ale stále hodí 

K dobročinné aktivitě se přidala celá řada firem. Jejich notebooky a počítače nyní dále slouží, a dětem dělají dobrou službu. Projekt Učíme on-line pořád pokračuje (nyní se o něj stará Člověk v tísni) a DATASYS stoje stále připravuje po stránce hardwaru a softwaru.  Zatím takto může obdarovávat pouze školy a dětské domovy, ale plány jsou takové, že se k nim dále přidají také školky a domovy důchodců. Technické vybavení život zjednodušuje v každém věku, takže význam technického vybavení na těchto místech stoupá.  

Vyřazuje vaše firma techniku? Pošlete ji dál 

V některých společnostech mají notebooky a počítače životnost pouze pár let, pak se vyřadí a na jejich místo přijdou nové, modernější. Ty staré jsou však stále funkční, a k některým účelům plně vyhovující. DATASYS se proto snaží podporovat myšlenku cirkulární ekonomiky a udržitelnějšího využívání zdrojů i v IT. Možná i ve vaší firmě leží ladem technika, která má potenciál sloužit dál. Pokud ano, zapojení do projektu je snadné a DATASYS se o vše postará.  

Každý nemá to štěstí, aby si mohl koupit notebook vhodný pro práci a studium. A uznejte sami – není nic horšího, než stroj, který se seká. Pokud můžete, zapojte se k této aktivitě a pomáhejte tam, kde to ocení.