Konference Kyberbezpečnost 2024 v Ostravě: Úspěšná událost plná odborných přednášek a diskusí

Konference Kyberbezpečnost 2024 v Ostravě: Úspěšná událost plná odborných přednášek a diskusí

Ostrava, 18. dubna 2024 – Konference Kyberbezpečnost 2024, kterou pořádala společnost DATASYS, přinesla do Ostravy řadu zajímavých momentů a odborných diskusí. Tato akce se konala ve čtvrtek 11. dubna a shromáždila špičkové odborníky na kybernetickou bezpečnost z celého Česka a těšila se velkému zájmu publika s více než 200 přihlášenými návštěvníky. 

S chystaným novým zákonem o kybernetické bezpečnosti (a evropskou novelou NIS2) je problematika bezpečnosti digitálního prostoru aktuálnější než kdy jindy. Návrh nového zákona, který byl na konferenci mj. také představen, přináší klíčové změny v oblasti řízení kyberbezpečnosti pro tisíce organizací v celém Česku. Diskuse a prezentace se na konferenci soustředily na to, jak se na nová pravidla připravit a jak se efektivně chránit.  

,,Oproti předchozí legislativě dochází k určitému kvalitativnímu posunu. Místo ochrany kritické infrastruktury a významných informačních systémů se více zaměří na dostupnost tzv. regulovaných služeb a především na praktické hledisko – reálnou obranu proti možným kybernetickým útokům,“ konstatoval ve své přednášce Ing. Radim Pracuch za společnost DATASYS, pořadatele události. Většina prezentací se nesla v duchu důležité mise – vědět, jak chránit aktiva svých organizací.

 

Mezi tématy konference byly: 

Miskonfigurace jako Achillova pata kybernetické bezpečnosti Téma přednesl Lukáš Babčický z COMGUARD a.s. Prezentace se zaměřila na to, zda je věnován dostatek pozornosti v oblasti konfiguračních zranitelností. Účastníci zjistili, jak jim v tom pomůže automatizovaný hardening. 

Jak vyřešit kontinuitu provozu v návaznosti na bezpečnostní incidenty – Štěpán Bínek ze Zebra SYSTEMS představil, jaké účinné strategie a technologie umožní hladce reagovat na bezpečnostní incidenty. 

Are you still alone? – Michal Haas z ESET se zaměřil na způsoby kompromitace, kterých je jen několik, jejich zneužití však bývá pestré. Dozvěděli jsme se, jak jsou situace řešitelné a jak jim předcházet.  

Obnovitelnost – to je oč tu běží! – Martin Beran z Veeam Software diskutoval o důležitosti obnovitelnosti systémů a jak ji mít spolehlivou, předvídatelnou, rychlou, malwarů-prostou a univerzální.  

Skutečně víte, co se děje ve vaší síti? – Ondřej Hubálek z GREYCORTEX představil nástroj GREYCORTEX Mendel a ukázal, proč by měl být součástí každé XDR platformy či uceleného kyberneticko-bezpečnostního systému.  

Nový zákon o kybernetické bezpečnosti: Novinky a aktuální stav – Vladěna Sasková z NÚKIB prezentovala aktuální stav přijímání zákona, chystané změny i doporučení, jak se na novinky připravit.  

AI v akci: od businessu k osobním výzvám – Eva Jokes z Digiskils představila možnosti umělé inteligence pro jejich efektivní využití v práci i v osobním životě.  

Klíč ke skutečně funkční, bezpečné a uživateli oblíbené aplikaci? – Michal Motyčka z ALEF DISTRIBUTION CZ se zaměřil na důležitost bezpečnosti při vývoji a provozu aplikací, která může jít ruku v ruce s uživatelskou přívětivostí, rychlostí a celkovou dostupností.  

Digitalizace a automatizace procesů společnosti v praxi – Martin Osoba z KODYSOFT diskutoval o výzvách a přínosech digitalizace, AI a automatizaci na běžných agendách a upozornil na jejich rizika.  

Kam nás posouvá nová legislativa kybernetické a informační bezpečnosti – Aleš Špidla z CEVRO přiblížil, v čem je legislativní posun pozitivní a proč se některé skupiny subjektů zoufale brání a chtějí zachovat tradiční status quo.  

Cestou nulové důvěry k vyšší bezpečnosti – David Matějů z MBCOM Technologies se zaměřil nejen na principy ,,Zero trust“ a jejich vliv na flexibilní a bezpečné zpřístupňování služeb a aplikací uživatelům, ale i plnění požadavků zákonů a regulací.  

Využití AI pro obranu v digitálním věku – Petr Zahálka z TD SYNNEX představil roli AI ve vývoji a implementaci automatizovaných obranných systémů.  

 

Největší zájem návštěvníci projevili o technologie NDR, EDR, zálohování a AI.  

 

Zhlédněte krátký sestřih z celého dne: 

 

Důležitá témata přinesli také zástupci společnosti DATASYS: 

Radim Pracuch, obchodní ředitel společnosti DATASYS, na konferenci zdůraznil, že kybernetická bezpečnost není pouze o pořizování drahých technologií, ale především o lidech a procesech. Ukázal účastníkům, jak začít s ochranou jejich společnosti v souladu s evropskou směrnicí NIS2, a předal jim užitečné tipy, jak zvýšit odolnost svých zaměstnanců. Jeho prezentace byla zaměřena na praktické a efektivní přístupy, které pomohou organizacím posílit svou kybernetickou obranyschopnost bez zbytečného zatížení rozpočtu. 

Pavel Štros, technický ředitel DATASYS, se věnoval problematice krizového informačního centra (KIC) a chytrým poplachům. Jeho prezentace se zaměřila na to, jak zajistit včasnou informovanost a spolehlivou reakci i v situacích, kdy většina lidí panikaří. Představil účastníkům možnosti, jak KIC využít k efektivnímu řízení krizových situací, a přiblížil funkce aplikací, které umožňují rychlou a koordinovanou reakci v případě bezpečnostních hrozeb či krizových událostí. 

 

Událost přinesla řadu užitečných a praktických informací a návštěvníkům se líbila. Spolupráce a sdílení znalostí jsou klíčem k budování bezpečnější digitální budoucnosti – proto DATASYS již chystá další konferenci, která se uskuteční v Praze. Pokud vás téma zaujalo, sledujte web společnosti, kde se dozvíte více.  

 

DATASYS děkuje všem účastníkům a řečníkům a těší se na další setkání. Příště se opět budeme věnovat například návštěvnicky velmi žádanému tématu – umělé inteligenci a jejímu využití v kyberbezpečnosti.