Ke školákům zamíří dalších 500 funkčních počítačů

Ke školákům zamíří dalších 500 funkčních počítačů

Distanční výuka přináší různá úskalí. Zásadní otázka vyvěrá hned na začátku – Mají všichni školáci počítače, na kterých se mohou učit? Už v březnu jsme zjistili, že nemají. Od té doby z různých firem shromažďujeme vyřazenou techniku, dáváme ji do pořádku a posíláme do škol. Teď na podzim to bude dalších 500 ks.

Nejdůležitější vlastnost v roce 2020? Umět se přizpůsobit…

Od září přišla v platnost novela školského zákona. Ukládá dětem povinnost účastnit se distanční výuky jako součást povinné školní docházky. Formu výuky na dálku zákon nestanovuje, škola ji má totiž přizpůsobit podmínkám žáků.

Vzhledem k aktuálnímu stavu dává novela velký smysl. Většina škol teď tedy funguje online, což ale není bez problémů. V mnoha rodinách je funkční počítač pro práci dítěte samozřejmý, jiné rodiny na tom ale tak dobře nejsou, a dostatečnou technickou výbavu nemají. Tím spíše, když je dětí více, a každé z nich se potřebuje učit. Dobročinné aktivity jsou v tomto směru proto více než žádoucí.

Projekty, které pomáhají

Jako IT firma máme k počítačům blízko. Naše oddělení IT as a Service se kromě jiného stará o jejich nejrůznější opravy a servisování. Připojit ruku k dílu tak, že se přidáme k prospěšným projektům, nám proto přišlo jako to nejmenší a přitom samozřejmé.

Už od jara patříme ke komunitě Česko Digital a jejich projektu Učíme on-line, který podporuje školy v učení na dálku a pořádá sbírku počítačů. I zbylé týmy naší společnosti se ale rozhodly pomoci – zajišťováním licencí Microsoft Teams a proškolováním učitelů a školních IT pracovníků.

Vyřazené počítače jsou pro děti pořád funkční

Politika každé firmy je jiná. V některých mají počítače a notebooky životnost jen pár let. Pak se vyřadí a na jejich místo přijde technika nová, modernější. Staré stroje sice stále slouží, ale co naplat, směrnice jsou směrnice.

V současné době to ovšem přichází k dobru, a vyřazené kusy začínají žít novým životem. Technici od nás je převezmou, vymažou z nich data, kompletně je připraví k odepsání z majetku, přeinstalují (licence získávají přímo od Microsoft) a poté odešlou do škol.

Od jara jsou to desítky kusů. Aktuálních 500 ks věnovala společnost Medtronic, světový lídr v oblasti zdravotnických technologií.

Možná i u vás leží počítače, které dětem poslouží. Ozvěte se nám, pomůžeme je dát do pořádku, odepsat z majetku, i doručit do škol.