Ještě nepřemýšlíte o finančně zajímavé a bezpečné SD-WAN? Začněte!

Ještě nepřemýšlíte o finančně zajímavé a bezpečné SD-WAN? Začněte!

SD-WAN odděluje řízení a logiku sítě od samotných hardwarových zařízení a umožňuje vytvoření jedné počítačové sítě z počítačů a aplikací ve více lokalitách. Propojení více geograficky oddělených lokalit v rámci jedné firmy je tak jednodušší, bezpečnější a levnější.

Raketovým tempem rostou kromě požadavků na vysokorychlostní propojení firemních sítí a datových center také nároky kladené moderními aplikacemi na připojení k internetu. To vše pro firmy znamená nemalé vícenáklady v podobě záložního datového připojení a operátory oblíbené MPSL.

Veškerý datový provoz a přístup na internet bývá tunelován skrze MPLS do centrální lokality. Nákladnost takového propoje roste s počtem lokalit, které je potřeba spojit, a datová propustnost přesto často neodpovídá potřebám uživatelů.

Jako elegantní a moderní řešení se dnes nabízí softwarově definované WAN (SD-WAN). Pro mluví hned několik skutečností, kterými se vyznačuje:

  • Vyšší kapacita, nižší náklady –  SD-WAN eliminuje přílišnou závislost na nákladných soukromých linkách bez kontroly typu MPLS ve prospěch jiných, úspornějších způsobů datové komunikace, včetně vysokorychlostního internetového připojení a mobilního připojení LTE. Typy připojení lze libovolně kombinovat a flexibilně tak s nízkými náklady navyšovat kapacitu pro nové aplikace podle vaší potřeby.
  • Okamžité připojení pobočky – Implementace bez fyzické přítomnosti technika znamená, že zařízení si po dodání na místo určení a po připojení do sítě samo vyžádá konfigurační informace a během krátké chvíle je připravené k provozu. Tím získává pobočka připojení k jednotné síti s funkcemi a parametry definovanými centrální politikou – aniž by byla nutná návštěva IT odborníka.
  • Zaměření na výsledky – Optimalizuje a zajišťuje stabilní výkon aplikací – včetně hlasu a videa – bez ohledu na mechanismus přenosu dat díky sledování provozních podmínek včetně výpadků, ztráty paketů, nestability signálu a dynamickým směrováním provozu mezi dostupnými přenosovými kanály.
  • Optimalizace pro cloud – Poskytuje přímou cestu do cloudu ze všech lokalit, čímž eliminuje potřebu přenášet data nejprve do ústředního datového centra. Bez ohledu na původ cloudu je pro veškerý provoz zajištěna spolehlivost, výkon i bezpečnost. Rychlý a bezpečný přístup je zaručen ke všem informačním systémům, zejména hostovaným systémům a cloudovým aplikacím typu SaaS.
  • Zlepšená dostupnost informací – Řešení řídí a monituje z jedné konzole všechny lokality. Uživatelé získávají podrobný přehled a kontrolu nad veškerým děním, aniž by v jednotlivých lokalitách museli být fyzicky přítomni IT pracovníci.

SD-WAN se hodí pro každou společnost s více než jednou pobočkou, která má data nejen u sebe v datacentru, ale i v cloudu a jinde, a potřebuje je co nejefektivnějším způsobem propojit. Nasazení SD-WAN poskytuje kvantifikovatelnou konkurenční výhodu. Pokud vás jeho výhody zaujaly, v DATASYS vám rádi pomůžeme.

autorem textu je Jan Roule, manažer zákaznických řešení DATASYS