Cloudové služby? V DATASYS máme své tipy!

Cloudové služby? V DATASYS máme své tipy!

V příspěvku z minulého měsíce jsme objasňovali za nás nejpodstatnější výhody cloudu, potažmo cloud computingu. Poskytovatelů cloudu je mnoho, stejně jako k nim přidružených služeb. Tentokrát se chceme zaměřit na druhy cloudů, které svým klientům nabízíme my.

Veřejný cloud

Máme-li si vybrat z veřejných cloudů, volíme Amazon Web Services či Azure od Microsoftu. Aplikační / serverové cloudy stačí pro většinu aplikací. Tito poskytovatelé nabízí prvotřídní služby, které neustále zdokonalují a rozšiřují. Jejich korporátnost však někdy může být i nevýhodou.

Veřejným cloudem je také Cloud4Com, český projekt, jemuž je DATASYS partnerem. Vyznačuje se vysokou dostupností a unikátními službami i servisem, kdy komunikujete napřímo se samotnými techniky.

Privátní cloud

Tento druh ve skutečnosti ztrácí většinu výhod cloudových služeb. Musí být někde umístěn (na externím hostingu nebo interní serverovně), někdo se o něj musí starat a je potřeba řešit model licencování a investice do hardware. Privátní cloud je postaven na nějaké virtualizaci, v našem případě na HyperV nebo VMWare ESX. Privátní ukládání dat však u mnoha klientů zůstává naprosto nezbytné a zajišťuje vysokou úroveň zabezpečení i kontroly.

Hybridní cloud

Důmyslná kombinace nasazení veřejného cloudu s privátním cloudem zároveň, která navenek funguje jako jeden funkční a konzistentní celek. Ve své podstatě spojuje to nejlepší z obou výše uvedených typů – rychlost a flexibilitu veřejného typu a zabezpečení a kontrolu privátního typu. Je pak pouze na správě klienta, co a jak půjde přes vlastní servery a co přes servery cloudové.

Aktivity větších i menších společností nutně vyžadují flexibilní a škálovatelnou infrastrukturu. Potřeby všech jsou odlišné. Zajímá-li vás přechod k cloudu více, kontaktujte nás, rádi zpracujeme koncept na míru přímo vaší společnosti.