IoT, SmartCity a další výstřelky dnešní doby

IoT, SmartCity a další výstřelky dnešní doby

Celý trh je těchto témat plný. Přesto zatím neexistují projekty, které bychom reálně mohli označit jako relevantní. V současnosti vidíme jenom přehršel marketingových konferencí prezentujících tyto záležitosti jako plně funkční. Jak vypadá cesta, kterou skutečně chceme jít?

Téměř v každém městě je odbor nebo rada pro SmartCity. Všichni nechávají zpracovávat drahé studie a zkoumají možnosti, jak a kde využít nové technologie. Ano, to samo o sobě chyba není. Problém celého SmartCity je jeho technologická orientace. Lidé rozebírají, zda využít SigFox nebo LoRa. Přitom je to vlastně úplně jedno. Vždyť nejsme schopni přijít se smysluplnými řešeními. Proč? Protože řešíme technologie, díváme se po světě a snažíme se přinést inovaci formou copy-paste. Ta ale nefunguje.

Příkladem budiž projekt “chytré lavičky“ v hlavním městě.

Nevím jak vy, ale já nikdy neměl nutkání sednout na lavičku a hledat tam nabíječku. Anebo snad vědět, jaká je okolní koncentrace CO2? Vždyť je nesmysl ji měřit ve výšce lavičky! Uniká nám celá pointa SmartCity. Měli bychom řešit skutečné problémy města. Spousta z nich nemá peníze na opravy silnic. Mají kupovat lavičky či odpadkové koše za desítky až stovky tisíc korun? Tímto si sami lžeme a utrácíme peníze naprosto zbytečně.

Co je tedy třeba? Z pohledu dat určitě jednotné integrační místo. Lidsky řečeno jde o to, aby se data všech dodavatelů zapojila do jednotné integrační platformy. Ta musí být co nejjednodušší a být naprosto otevřená ve prospěch Open-Data. Platforma DATASYS tyto parametry splňuje a je kompletně otevřená, zamezuje jakýkoliv vendor-lock a plně podporuje standarty OpenData a GDPR.

Je důležité se zaměřit na problémy běžných občanů, namátkou například:

  • dlouhé čekací a vyřizovací lhůty na úřadech,
  • jednotná městská karta pro vše co město nabízí,
  • hlášení závad (mám na mysli něco o 10 let inovativnějšího než appka Zmente.To),
  • elektronizace komunikace s úřady,
  • optimalizace veřejné dopravy a dopravního vytížení,
  • turistické průvodce,
  • energetická optimalizace budov,
  • veřejné pokrytí Wi-Fi.

Pojďme si odpovědět, zda skutečně potřebujeme projekty SmartCity. Mluvil jsem s představiteli některých měst a ti mi říkali: ,,Víte, nemáme peníze na opravu škol anebo silnic a máme dát miliony za chytrá řešení? Ty nám voliče nepřinesou“. Je to politická sebevražda. Tímto článkem nechci kritizovat současný stav, ale hlavně se pokusit společně najít cestu, jak se soustředit na věci podstatné a odsunout záležitosti, které sice mají nóbl název, ale jejich reálný přínos je malý.

V DATASYS se snažíme neřešit komplexní a nesmyslné případy.

Vždyť ani zadavatelé přesně nevědí, co chtějí. Usilujeme o velmi jednoduchou platformu, která bude později pro město místem integrace všech jeho funkcí. Až později se budeme zabývat komplexitou a stavět nad ní reportingové nástroje. Neumíme ovlivnit koncepty měst či organizací, ale umíme jim pomoci oddělit technologické potřeby od těch občanských. Nad těmi chceme stavět. Koneckonců SmartCity je hlavně o občanech, ne? 🙂

Autorem článku je Martin Novák, obchodní ředitel naší společnosti